کاربرد های ورق گالوانیزه

چاپ مقاله

ورق گالوانیزه

 

ورق گالوانیزه یک نوع آهن است که توسط روی پوشانده شده است. حتی اگر پوشش این ورق هم شکستگی پیدا کند، از زنگ زدن محفوظ خواهد ‌ماند.

ماهیت آهن گالوانیزه در آهن گالوانیزه ، بین آهن و روی ، پیلی الکتروشیمیایی تشکیل می‌شود که در آن روی به جای آهن به عنوان آند و آهن به عنوان کاتد به کار می‌رود.

روی در آند اکسید خواهد شد زیرا یک فلز پست‌تر یا فعال تراست نسبت به آهن، و دارای پتانسیل احیا کننده ی کمتری هم است، همچنین پتانسیل اکسید آن نسبت به آهن بیشتر است.

حلبی، در حلبی هایی که از آن ، قوطی می‌سازند، عمل معکوسی انجام می‌شود. برای حلبی ، روی آهن ، پوشش قلع را بکار می برند و عمل معکوس آهن گالوانیزه انجام خواهد شد، چون آهن فلزی فعال تر از قلع است و نیز پتانسیل احیاء قلع بیش از آهن است و به عنوان کاتد در حلبی به کار می‌رود،

در نتیجه آهن آند می‌شود. اما در صورتی که پوشش قلع بشکند، خوردگی آهن در زیر این پوشش پیش می‌رود. دلیل استفاده از ورق گالوانیزه ، استفاده ازورقی است که توسط روی پوشانده شده باشد. حتی اگر پوشش این ورق هم شکستگی پیدا کند، از زنگ زدن محفوظ می‌ماند.

 

ماهیت ورق گالوانیزه

 

در ورق گالوانیزه ، مابین ورق  و روی ، پیلی الکتروشیمیایی تشکیل خواهد شد که در آن روی به جای ورق آند به کار می‌رود و ورق نیز به عنوان کاتد عمل می کند.

روی چون فلزی پست‌تر یا فعال تر ازورق است در آند اکسید می‌شود، روی همچنین دارای پتانسیل احیاء کمتری نسبت به ورق است و پتانسیل اکسید بیشتری نسبت به آن دارد،

خوردگی یا زنگ زدن ورق فقط در صورت وجود اکسیژن و آب صورت می‌گیرد، گاهی بر سطح جسم ورقی، اکسایش ورق صورت گرفته و آند را تشکیل می‌دهد و گاهی بر سطح ورق که (O2(g و H2O وجود دارد، کاهش انجام شده و کاتد را تشکیل می‌دهد و پس از این عمل، یک سلول ولتایی یا پیل ولتایی یا الکتروشیمیایی خیلی کوچک ایجاد می شود. الکترون هایی که در ناحیه آندی تولید می شوند، در میان ورق بسوی ناحیه کاتدی حرکت می‌کنند.

خرید ورق گالوانیزه و کاربرد آن :

در ساختن لوازمی مانند لوله بخاری ، کانال کولر ، کابینت آشپزخانه ، شیروانی منازل ، لوله‌های آب و هر جا که احتمال خوردگی ورق و خسارت وجود داشته باشد، از ورق گالوانیزه استفاده می‌شود.
برای آلیاژهای ورقی که تا حدود ۱،۵ درصد دارای کربن هستند و معمولا با فلزهای دیگر همراهند، اصطلاح فولاد ((Steel  به کار می‌رود. خواص فولاد به چیزهایی مانند درصد کربن موجود در ورق، عملیات حرارتی انجام شده برورق و فلزهای آلیاژ دهنده ی موجود درورق بستگی دارد.

مزایای ورق های گالوانیزه

استفاده از ورق های گالوانیزه ۱۰ فایده دارد که شامل:

 • هزینه ی کمتر:

 

برای انجام عملیات گالوانیزینگ، در مقایسه با دیگر روش های معمول، جلوگیری از خوردگی، هزینه ی کمتری صرف می شود.

 • هزینه ی کمتر جهت تعمیرات و نگهداری:

 

انجام عملیات گالوانیزینگ در مقایسه با دیگر روش های جلوگیری از خوردگی، هزینه کمتری به دنبال دارد و اجرای آن به خاطر عدم نیاز به تعمیرات پرهزینه‏، پیشنهاد می شود.

 • طول عمر مفید و زیاد:

 

طول عمر ورق های پوشش دهی شده با روی‏ در محیط های کاملا خورنده، حدودا ۲۰ تا ۳۰ سال می باشد.

 • اعتبار و استاندارد:

 

در خصوص گالوانیزینگ ورقهای فولادی، استانداردهای مختلف در زمینه ی ایجاد پوشش های نازک صدق می کنند و این نشان دهنده ی این مطلب است که طول عمر و نحوه ی عملکرد لایه ی روی‏، برای مشتری قابل اطمینان است.

 • محافظت در برابر صدمات محیطی به شکل اتوماتیک:

 

پوشش های گالوانیزه به خاطر آنکه درورق نفوذ می کنند و نیز به عنوان کاتد عمل می کنند، می توانند مقاطع ریز موجود روی سطح ورق را در برابر صدمه های محیطی و خورندگی، حفظ نمایند.

 • حفاظت کامل

 • پوشش ایجاد شده قادر است کلیه ی نقاط و سطوح ورق را مانند گوشه ها، جاهای کوچک و فرورفتگی ها پر نماید و از خوردگی ورق ها جلوگیری کند. هیچ پوششی بهتر از پوشش گالوانیزه در این زمینه عمل نخواهد کرد.

 

 • بازرسی آسان ورق

 • پوشش گالوانیزه را به سادگی و بدون نیاز به هیچ آزمایش مخرب و تنها توسط چشم می توان کنترل و بازرسی نمود (در شرایط خاصی که نیازی به ارائه ی ضمانت برای کنترل کیفیت است، احتیاج به آزمایشات مخرب می باشد

 

 • رسیدن به هدف در مدت زمان کوتاه

 • در صورتی که از ورقه ای گالوانیزه در محل استفاده بشود،
 • در این حالت احتیاج به صرف زمان برای آماده کردن سطح، رنگ کردن و یا بازرسی نخواهد بود.
 • محافظت کامل به وسیله ی پوشش گالوانیزه: فرایند گالوانیزه بستگی به شرایط آب و هوائی ندارد.

گالوانیزاسیون به روش غوطه وری گرم یا محافظت مرزی نیز یکی از قدیمی ترین و پر کاربرد ترین روش ها برای محافظت ورق در برابر خوردگی می باشد که به وسیله ی ایجاد یک لایه ی محافظ بین الکترولیت در محیط و فولاد یا  ورق صورت می گیرد.

مهمترین مزایای گالوانیزه کردن

از مهمترین مزایای این لایه ی محافظ، چسبندگی آن به ورق پایه و مقاومت در برابر سایش ورق است.

فرایند گالوانیزه ،بیشتر از یک لایه ی محافظ می باشد زیرا این لایه در حقیقت جزیی از سطح ورق می شود که نسبت به ورق زیر آن لایه، آند می باشد. این به این خاطر است که روی با محیط اطراف واکنش نشان می دهد و پوشش گالوانیزه به طور مداوم تغییر می کند.

روی برای تشکیل یک لایه محافظ اکسید روی ، هیدروکسید روی و کربنات روی ، با محیط اطراف واکنش نشان می دهد .کربنات روی به تدریج به صورت یک زمینه ی مناسب برای رنگ زدن ، عمل می کند.

پوشش روی به دو شکل ذیل از زیر لایه حفاظت می کند:

 • از طریق تشکیل پیوند های متالورژیکی مابین پوشش و زیر لایه، که به شکل یک لایه ی محافظ عمل می کند.
 • از طریق پوشش دهی جهت محافظت از زیر لایه عمل می کند.

ضخامت ورق با  پوشش گالوانیزه

استانداردهای مختلفی حد مینیمم ضخامت پوشش های گالوانیزه را معین می کنند. مینیمم ضخامت پوشش هابه وسیله ی گالوانیزه کنندگان مشخص می شود.

مهمترین فاکتورهایی که در ضخامت و ظاهر پوشش های گالوانیزه تاثیر دارند عبارتند از:

 • ترکیبات شیمیایی ورق
 • شرایط سطحی ورق
 • کار سرد انجام شده بر روی ورق پیش از گالوانیزه
 • زمان غوطه ور کردن در حمام
 • نرخ خروج از حمام
 • متالورژی فرایند گالوانیزه
 • نرخ سرد سازی ورق

مصارف ورق گااوانیزه

این ورق ها در کشور معمولا در ساخت تابلو برق، لوازم خانگی، لوله سازی، چارچوب فلزی، ادوات کشاورزی، قفسه سازی و … استفاده می شود.به طور مثال اگر شما از ورق براي پوشش سقف استفاده مي كنيد ظاهر ورق هم داراي اولويت است ولي اگر با  ورق های گالوانیزه قصد داريد تانكر دفني بسازيد بيشتر مقاومت و كوتينگ ورق است كه اهميت دارد.

اين موضوع را در نظر داشته باشيد كه هر توليد كننده اي سطح ورق توليدي اش طرح هاي مخصوص به خود را دارد كه در بازار به گل ورق مشهور است، مثلا ورق هفت الماس از نظر طرح روي ورق با ورق توليدي جیندال هند كاملا متفاوت است، اين كار خريدار را براي تشخيص اصل بودن كالا پس از خريد راحت ميكند البته بعضي از كارخانه ها مثل كاشان و يا جيندال (jindal) هند بر روي ورق هاي توليدي خود اسم برند خود را نيز حك ميكنند كه به همين دليل در بازار به ورق های گالوانیزه  مارك دار شهرت يافته اند.

[تعداد: 1    میانگین: 5/5]
  نظرات

پاسخی بگذارید

error: Content is protected !!